Rady na migrenę

migrena[1]Wielu ludzi boryka się z bólem głowy, który pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie. Ból głowy może być różny. Jednym z najczęściej dotykających jest ból migrenowy głowy, który nie należy do tych przyjemnych bólów.

Zwykle migrenie towarzyszy bardzo silny ból. Jest to ból pulsujący. Pojawiają się nudności, wymioty oraz nadwrażliwość na światło.Wielu chorych odczuwa zburzenia widzenia. Wielu lekarzy jest zdania, że powodem migreny jest nieprawidłowe zwężanie i rozszerzania się naczyń krwionośnych, które dostarczają krew do mózgu.

Zdaniem lekarzy problem migreny ma podłoże genetyczne. Ataki migreny mogą być wywołane przez wiele czynników. Mowa tutaj o nadwrażliwości na niektóre składniki pokarmowe, stres, wahania hormonalne, głód kofeinowy, jaskrawe światło czy zmieniające się warunki atmosferyczne.

Pamiętajmy, że łatwiej jest uniknąć migreny niż ją leczyć. Leczenie, wbrew pozorom jest naprawdę uciążliwe.

Jak zadbać o profilaktykę migreny?

Continue reading “Rady na migrenę”

Choroby układu krwiotwórczego

Układ krwiotwórczy obejmuje tkanki i narządy biorące udział w tworzeniu krwi, a przede wszystkim w jej składników komórkowych. Obejmują szpik kostny, węzły chłonne i inne ogniska tkanki limfatycznej.

Wśród chorób układu krwiotwórczego wyróżnić możemy niedoczynność. Jest to stan, w którym występuje zmniejszenie wskaźnika hematokrytowego, liczby czerwonych krwinek i hemoglobiny.

Niedokrwistość daje takie objawy jak bladość skóry i błon śluzowych, bladość spojówek oka, ogólne osłabienie, apatię, męczenie się, senność, bóle i zawroty głowy.

Kolejną chorobą układu krwiotwórczego jest nadkrwistość, która objawia się zwiększonym poziomem hemoglobiny. Wynikiem tej choroby jest zwiększenie objętości krążenia krwi. Obciąża to serca i zwiększa lepkość krwi.  Sprzyja to zakrzepom i zatorom układu naczyniowego.

Objawami są bóle i zawroty głowy, szum w uszach, nadciśnienie tętnicze krwi, nagłe niedowłady, zaburzenia mowy, zaczerwienienie twarzy. Continue reading “Choroby układu krwiotwórczego”

Zdarzenia na rynku

Zdarzenia, jakie występowały na naszym rynku, doprowadziły do sytuacji, w jakich to, nie do końca wierzymy wiedzy, jak również i kompetencji lekarzy. Co za tym idzie z pokolenia na pokolenie, co raz to bardziej zniechęcamy się do korzystania z usług powyższego obszaru. Ponieważ wychodzimy z założenia, że mogą oni pogorszyć stan, w jakim się znajdujemy. Jednakże leczyć się trzeba, tym samym pojawia się pytanie gdzie? Większość preferuje prywatne gabinety lekarskie, ponieważ ma świadomość tego, że płacąc za oferowaną usługę usłyszą rzetelną opinię na temat swojego stanu zdrowia. Jednakże całkowitej pewności również nie zyskujemy w takich relacjach. Continue reading “Zdarzenia na rynku”

Okresowe badania lekarskie

W każdym kraju świata a zatem również i w Polsce wszystkich pracowników (niezależnie od tego, na jaką umowę są zatrudnieni) obowiązują rygorystyczne badania okresowe wykonywane, co dwa lub trzy lata w zależności od tego, w jakiej branży jest zatrudniona konkretna osoba. Wówczas takie badania okresowe pozwolą utrzymać takiego pracownika w pełnym zdrowiu. Co jest szczególnie ważne w aspekcie prac fizycznych. Wtedy, bowiem ludzie muszą być w pełnym zdrowiu i sprawni fizycznie.  Jednakże, aby utrzymać taką formę konieczne jest zachowanie wysokiego standardu takich badań lekarskich. Continue reading “Okresowe badania lekarskie”

Wizyta u ginekologa

Mimo tego, ze medycyna prężnie przesuwa się do przodu, to i tak wiele kobiet unika podstawowych badań. Niejednokrotnie można spytać przypadkowa kobietę, kiedy była ostatnio u ginekologa to odpowiada, że jak rodziła dziecko, a to było dwudziesta lat temu. Także nie należy brać przykładu z takich osób tylko należy przynajmniej raz do roku udać się do ginekologa. Taki lekarz zrobi podstawowe badania. Sprawdzi czy wszystko jest w porządku. Continue reading “Wizyta u ginekologa”

Prednizolon lub Acyclovir w porażeniu Bella

Sullivan i in. (Wydanie 18 października) donoszą, że wczesne leczenie prednizolonem znacznie zwiększa szanse całkowitego wyzdrowienia u pacjentów z porażeniem Bella, podczas gdy nie znaleziono dowodów na korzyści z acyklowiru. Idiopatyczne porażenie nerwu obwodowego i twarzowego z nagłym początkiem jest trudne do zdiagnozowania, ponieważ należy wykluczyć inne przyczyny, które wiążą się ze znacznie wyższym ryzykiem wadliwego leczenia2. Od czasu pojawienia się sinusoidy półpaśca – która może naśladować objawy porażenia Bella – wywołanej przez wirus ospy wietrznej-półpaśca, występuje częstość występowania do 34% wśród pacjentów z porażeniem Bella , 3 informacje o pochodzeniu wirusologicznym wszystkich pacjentów uczestniczących, uzyskane za pomocą badań serologicznych i reakcji łańcuchowej polimerazy. Jednak autorzy nie dostarczyli danych wirusologicznych, aby zapewnić wykluczenie pacjentów z półpaśca z tego badania. Continue reading “Prednizolon lub Acyclovir w porażeniu Bella”

Wyniki u sportowców z zaznaczonymi nieprawidłowościami w repolaryzacji EKG ad

Ponadto, sportowcy są wybierani selektywnie do tej instytucji z satelitarnych ośrodków sportowych, gdy wykrywane są nieprawidłowości w zapisie EKG lub nieprawidłowe wyniki z ich historii medycznej lub badania fizykalnego. Wszystkie zapisy danych klinicznych dotyczących tych sportowców są przechowywane w bazie danych prowadzonej przez instytut. W momencie zapisania każdego osobnika w bazie danych uzyskuje się standardowe 12-odprowadzeniowe EKG u pacjenta w pozycji leżącej na plecach podczas cichego oddychania i rejestrowane z prędkością 25 mm na sekundę. Zapis EKG uzyskuje się tuż przed badaniem echokardiograficznym i ponad 24 godziny po ostatniej aktywności sportowej. Przyrostowe badanie wysiłkowe, aż do wyczerpania na ergometrze rowerowym (Cardioline SDS 3D lub Cardioline ETC system). Continue reading “Wyniki u sportowców z zaznaczonymi nieprawidłowościami w repolaryzacji EKG ad”

Wyniki u sportowców z zaznaczonymi nieprawidłowościami w repolaryzacji EKG

Młodzi, wytrenowani sportowcy mogą mieć nieprawidłowe elektrokardiogramy 12-odprowadzeniowe (EKG) bez dowodów strukturalnej choroby serca. To, czy takie wzorce EKG reprezentują początkową ekspresję podstawowej choroby serca z możliwymi długofalowymi niekorzystnymi konsekwencjami pozostaje nierozwiązane. Oceniliśmy długoterminowe wyniki kliniczne u sportowców z elektrokardiografami, charakteryzującymi się znacznymi nieprawidłowościami w repolaryzacji. Metody
Z bazy danych 12.550 wyszkolonych sportowców, zidentyfikowaliśmy 81 z rozproszonymi i głęboko odwróconymi falami T (.2 mm na co najmniej trzech odprowadzeniach), którzy nie mieli widocznej choroby serca i którzy przeszli serię badań klinicznych, EKG i echokardiograficznych dla średniej (. SD) 9 . Continue reading “Wyniki u sportowców z zaznaczonymi nieprawidłowościami w repolaryzacji EKG”

Wyniki u sportowców z zaznaczonymi nieprawidłowościami w repolaryzacji EKG ad 5

U pozostałych 27 sportowców, wzorce EKG albo normalizowały się całkowicie (w 12), albo stały się mniej nieprawidłowe (w 15) poprzez wykazanie zmniejszonej inwersji załamka T (maksymalna inwersja fali T z 4,5 . 4 do 2,9 . 2 mm, P <0,001) przy mniejszej liczbie odprowadzeń (od 6,1 . do 4,5 . 3 mm, P <0,001) (rys. Continue reading “Wyniki u sportowców z zaznaczonymi nieprawidłowościami w repolaryzacji EKG ad 5”

enovatis - Artykuly w temacie