Zatrucia

Najczęściej spotykanymi zatruciami są niewątpliwie zatrucia pokarmowe. Jednym z bardzo niebezpiecznych zatruć pokarmowych jest zatrucie jadem kiełbasianym. Jad kiełbasiany jest toksyną, która wytwarza się w warunkach beztlenowych. Jest to jedna z najsilniejszych toksyn. Do zatrucia dochodzi na skutek spożycia zepsutych konserw, domowych przetworów mięsnych. Pierwsze objawy pojawiają się już po 12. godzinach. Objawami są zawroty głowy, ślinotok, podwójne widzenie, bezgłos, zaburzenia połykania i oddychania.

 

Pojawienie takich objawów powinno być skonsultowane natychmiast z lekarzem.

Kolejnym, groźnym zatruciem, które powinno być natychmiast skonsultowane z lekarzem jest zatrucie grzybami. Zatrucie grzybami ma charakter sezonowy, uwarunkowany okresem wegetacji poszczególnych gatunków grzybów. W naszym kraju największą liczbę zatruć grzybami powoduje muchomor sromotnikowy. Również te jadalne, jednak źle przechowywane grzyby powodują zatrucia.

Objawy zatrucia muchomorem pojawiają się już 8 godzin po spożyciu.  Osoba zatruta odczuwa silny ból brzucha, ma gorączkę, mdłości, uporczywe biegunki. Taka sytuacja powinna zmusić nas do interwencji lekarskiej.

Zatrucia lekami są kolejnym, bardzo groźnym rodzajem zatrucia. Rozwój przemysłu, urbanizacja i mechanizacja są przyczyną stresów i urazów psychicznych. Przyczynia się to do zwiększonej ilości zażywanych leków. Dotyczy to głównie leków uspokajających i nasennych. Sytuacja taka powoduje ostre zatrucia, albo przypadkowe na skutek niekontrolowania ilości przyjmowanych leków, bądź też samobójczych. [podobne: infekcje intymne, olejek do włosów, bielenda olejek do kąpieli ]

Zatrucia lekami nasennymi objawiają się śpiączką oraz zaburzeniami oddychania. Kiedy lek został przyjęty łącznie z alkoholem, zatrucie jest wtedy bardziej niebezpieczne.

Pierwszą pomocą przy zatruciu lekami powinno być sprowokowanie wymiotów, oczywiście jeśli zatruty jest przytomny. Nie wolno podawać niczego do picia. Należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe.

Pamiętajmy, że każde zatrucie może być groźne dla zdrowia i życia, dlatego nie wolno zwlekać z wizytą u lekarza.
[patrz też: kamil składowski twitter, ezo szczecin, szew kapciuchowy ]