Ziołolecznictwo

ziola-w-kuchni[1]Wbrew pozorom, że zioła odchodzą do lamusa, to ponad połowa populacji na świecie uznaje stosowanie ziół za swój podstawowy sposób leczenia. Po zioła sięgamy ochoczo. Z roku na rok coraz więcej osób przekonuje się do leczenia naturalnością. Znudziła nam się chemia i farmaceutyki, które niszczą nasz organizm. Z jednej strony leczą nasze schorzenie, z drugiej zaś niszczą wątrobę żołądek i wiele innych organów.

Czasy, w jakich żyjemy zmuszają nas do sięganie po magiczną kapsułkę zwana tabletką, a tymczasem lepiej byłoby wypić cenny i leczniczy wywar z ziółek.W naszych aptekach wiele jest ziół pod postacią kapsułek, którymi warto się zainteresować.

Nasz rynek jest na tyle wyposażony, że z łatwością możemy samemu wyhodować własne zioła w ogrodzie lub w doniczce na parapecie. Zwykła metoda zbioru polega na obcięciu łodygi, opłukaniu ziół wodą i powieszeniu ich łodygami do góry, aż do całkowitego wyschnięcia. Kiedy liście naszych ziół staną się suche, ale nie na tyle by się kruszyły, zrywamy je i przechowujemy w ciemnym pojemniku. [przypisy: stomatolog wola, ultrasonografy, Balsam Johnson ]

Przyjrzyjmy się teraz najbardziej popularnym metodom leczenia związanym właśnie z ziołami. Najbardziej popularny niewątpliwie jest napar, który ma postać roztworu. Jak go sporządzić? Zioła po prostu zalewamy gorącą wodą, przykrywamy aż do ostygnięcia. Tak przygotowany napar odcedzamy. Nieco innym rodzajem napoju z ziół jest odwar, który wykonuje się inaczej. Ziółka zalewamy wodą, następnie doprowadzamy do wrzenia przez ok. 5-30 minut pod przykryciem. Tak przygotowany odwar jest odcedzany i spożyty zaraz po przygotowaniu. Wielkim zainteresowaniem cieszy się również nalewka czyli wyciąg alkoholowy z ziół. Zioła zalewamy 70 procent alkoholem. W szczelnym naczyniu pozostawiamy na 6 tygodni. Z ziół, które zawierają śluz sporządzić można okład. W tym celu zalewamy wodą zioła tak aby powstała papka. Następnie poddaje się je grzaniu a po ostygnięciu zawija się w gazę. Sposobów leczenia ziołami jest wiele, dlatego warto podejść do tematu ziołolecznictwa na poważnie.
[hasła pokrewne: cogito siemianowice, gemini wołów, gemini limanowa ]